м.Львів, вул.Чорновола, 63-а +38 098 902 49 84 [email protected]

Поради підприємцям-початківцям: як працювати з владою

Щодня в системі ProZorro оголошується понад тисячу закупівель. Є тендери на десятки тисяч гривень, так звані допорогових (за законом це менше 200 тис. в рік для товарів і послуг та менш 1,5 млн для робіт). І надпорогові – на мільйони гривень (від 200 тис. для товарів і послуг та від 1,5 млн – для робіт). Популярними в системі держзакупівель є такі категорії, як будівельні роботи, меблі, комп’ютери, нафтопродукти, продукти харчування, медицина. Але близько 25% допорогових закупівель і 40% надпорогових не проходять з першого разу. Причина проста: в торги не прийшов жоден постачальник.

“Якщо підприємці хочуть виконувати замовлення відомств, можна шукати цікаві для держзакупівлі і подавати заявку на участь в тендерах ProZorro. Цей напрямок має величезний потенціал для малого і середнього бізнесу як у Києві, так і в регіонах”, – відзначають експерти торгового майданчика Zakupki.Prom.ua. Ми розібралися, як МСБ взяти участь в системі держзакупівель ProZorro.

ІНСТРУКЦІЯ

Для початку потрібно вибрати електронний майданчик. Для цього потрібно заглянути на ProZorro: там є список акредитованих в системі майданчиків.

“Ціни за участь в закупівлі регулюються законодавством, тому вони всюди однакові. А ось сервіс і можливості – різні. Перш ніж вибрати один з них, треба вивчити пропозиції. Важливо перевірити, чи є зручний інтерфейс, юрпідтримка, безкоштовне навчання. Для новачків важлива допомога менеджера, який завжди проконсультує і допоможе підготуватися до тендеру”, – пояснюють в Zakupki.Prom.ua.

Ще потрібно вивчити ринок. Тут варто подивитися, як проходять тендери щодо необхідної категорії, чи багато учасників, хто замовники, конкуренти.

“Це дасть розуміння, які закупівлі можуть бути потенційно вигідними для компанії. Щоб не витрачати час на пошук відповідних тендерів, можна налаштувати підписку і отримувати повідомлення. У деяких майданчиків є мобдодаток, що дозволяє бачити в телефоні всі цікаві тендери для компанії, причому персоналізовані під запити”, – уточнюють експерти Zakupki.Prom.ua.

Корисно стартувати з простого тендера, щоб вивчити умови участі в держторгах.

“Важливо уважно читати документи: більшість дискваліфікацій учасників замовниками пов’язані саме з помилками в документах. В тендерній пропозиції постачальника все повинно відповідати вимогам замовника. Якщо потрібна мокра печатка – повинна бути саме вона, а не е-підпис. І обов’язково звертайте увагу на дати документів, які подаєте, особливо в довідках. Якщо у вимогах замовника щось незрозуміло, задавайте питання: зробити це можна анонімно на майданчику”, – радять в Zakupki.Prom.ua.

Також слід готуватися до аукціону і продумати стратегію дій – адже потрібно розуміти, наприклад, наскільки максимально можна знизити вартість, щоб залишитися “в плюсі” тощо.